TerugPosthoornpoort [1]Terug
 
Nummer:222
Andere namen:geen
Adres voor 1871:Wijk 8 tussen Oost- en Westhavenstraat en tussen Zijlstraat en Oosthavenstraat
Adres na 1871:niet van toepassing

Beschrijving:
Hier is iets merkwaardigs aan de hand. Er blijken zich in het Havenbon namelijk twee Posthoornpoorten te hebben bevonden. Een misverstand is uitgesloten, omdat de poorten in twee verschillende bouwblokken waren gelegen.
Volgens Waarboek 7N fol. 56 bevond de hier genoemde Posthoornpoort zich aan de noordzijde van de Haven tussen de Looierstraat (nu Zijlstraat) en Oosthavenstraat; corresponderend met Bonboek fol. 408.
De andere Posthoornpoort [1] wordt vermeld in Waarboek 6L fol. 3 aan de zuidzijde van de Ververstraat tussen de Oost- en Westhavenstraat en kan worden herleid naar Bonboek fol. 392 e.v. Rond 1800 is een groot deel van de bebouwing tussen de Ververstraat en Haven gesloopt en daardoor ook de poort verdwenen.

Naast de poort verkocht Andries de Obry in 1721 zijn huis, gelegen aan de Haven, aan Jan Hendrik Chamelot (zie Bonboek fol. 407vso). Volgens de betreffende waarbrief (Waarboek 7H fol. 82) lag dit huis tegenover brouwerij De Posthoorn. Daardoor is zeker dat beide poorten hun namen hebben ontleend aan de brouwerij. Die was gelegen aan de zuidzijde van de Haven, ongeveer ter plekke van het tegenwoordige gebouw van De Volharding. In 1662 was Pieter Piaet eigenaar van het bedrijf op twee naast elkaar gelegen percelen (Bonboek Waardbon fol. 471-471vso). De brouwerij bestond o.a. uit een huysinge, mout ende branderye. In een notarieel, eveneens uit 1662, wordt Pieter Piaet vermeld als brouwer in de Posthoorn.

Vermelding in archiefbronnen:
Bonboek (6631, Havenbon)fol. 392v-393v 1642 na
Bonboek (6631, Havenbon)fol. 408-408v1642 na
Waarboek 67 6L 1700fol. 3 (Verwerstraat)1700-06-10
Waarboek 67 7N 1725fol. 56 (Haven)1726-01-19

Vermelding in andere bronnen:
Nog geen aanvullende gegevens gevonden.